زنده باد علم

علمی - فرهنگی- هنری و ...

دیدن آسمان از زمین

منبع : دکتر فتح زاده

ط) چه مدت طول می کشد که ماهواره از سطح زمین تصویربرداری کند؟

برای ماهواره لندست که در جهت قائم روبه پائین تصویربرداری می کند، 16 روز وقت لازم است که تمامی سطح زمین را پوشش دهد. برای ماهواره نوآ که ناحیه وسیع تری را می پوشاند، زمان کمتری نیاز است. از طرف دیگر سنجنده های ماهواره هایی نظیر رادارست و اسپات می توانند بطور مایل به سمت هر ناحیه در سطح زمین از چندین مدار مجاور نگاه کنند. در اینصورت مشاهده روزانه و دریافت اطلاعات از منطقه ای مشخص برای چندین روز متوالی امکان پذیر می شود.

 

ی) چگونه داده های ماهواره ای به زمین می رسند؟

ایستگاههای دریافت اطلاعات ماهواره ای در نقاط مختلف جهان گسترده شده اند تا اطلاعات ارسالی از ماهواره های مختلف را هنگامی که در دید آنتن ایستگاه گیرنده قرار می گیرند، دریافت کنند. اغلب اوقات ماهواره هایی که داده های ماهواره ای را از سطح زمین گردآوری کرده اند، این اطلاعات را مستقیما" به ایستگاه  گیرنده زمینی ارسال می دارند. در مواقع دیگر هنگامی که ماهواره در زاویه دید ایستگاههای گیرنده زمینی قرار ندارد، اطلاعات بطور موقت در ماهواره ذخیره می شود تا به هنگاه گذر از بالای ایستگاههای مذکور، آنها را ارسال کند.

 

ک) چه مدت طول می کشد تا داده ها (تصاویر) به زمین برسند؟

داده ها فورا" به زمین مخابره می شوند. به منظور دقیق بودن، اطلاعات با سرعت نور مخابره می شوند.

 

ل) چرا برخی از تصاویر ماهواره ای سیاه و سفید و بعضی دیگر رنگی هستند؟

برخی از سنجنده ها (حسگرها) تصاویر را فقط از یک بخش (یک باند) از طیف الکترومغناطیس ثبت می کنند که این نوع تصاویر بصورت گامهای خاکستری (معمولا" 256 گام) نمایش داده می شود و آنچه را که "تصاویر سیاه و سفید" نامیده می شوند، بوجود می آورند. ماهواره رادارست بدین صورت عمل می کند. هنگامیکه تصویری بطور همزمان در چندین بخش از طیف تهیه گردد، با ترکیب سه باند طیفی با استفاده از سه فیلتر قرمز، سبز و آبی تصویر رنگی تولید می شود. تهیه تصاویر ماهواره های لندست و اسپات اغلب به این روش صورت می گیرد. از این سه رنگ اصلی می توان رنگهای دیگر نظیر نارنجی، قهوه ای، فیروزه ای و غیره بدست آورد. به همین دلیل است که در صفحه تلویزیون یا در صفحه مانیتور با ترکیب سه رنگ قرمز، سبز و آبی بخش وسیعی از دیگر رنگها حاصل می شود.

 

م) چرا در تصاویر ماهواره ای با رنگهای نامأنوس (مجازی) مواجه می شویم؟

سنجش از دور بخشهایی از طیف را مورد استفاده قرار می دهد که ما قادر به دیدن آن نیستیم. این بخشها عبارتند از : مادون قرمز (فرو سرخ)، ماوراء بنفش و ماکروویو. اگر بخواهیم یک یا چند باند از این باندها را بر روی فیلم و یا صفحه مانیتور نشان دهیم بایستی از یک یا چند بخش از سه رنگ اصلی (قرمز، سبز و آبی) که چشم قادر به دیدن آنهاست، استفاده کنیم. بنابراین در ترکیبات مجازی ساخته شده با اطلاعات مادون قرمز و غیره، رنگهای غیرواقعی نمایان می شوند. رنگهای بدست آمده شبیه آنچه با استفاده از چشمان خود می بینیم، نخواهد بود.

 

ن) آیا سنجنده ها (حسگرها) قادر به دریافت و ثبت امواج منتشره از زیرِ زمین و یا اعماق آب هستند؟

تحت شرایط بسیار خاص و با استفاده از امواج راداری با طول موج بلند در منطقه ای که سطح زمین خیلی خشک است، اعماق چندین متری در زیر زمین را می توان مشاهده کرد. در کشوری مانند کانادا که معمولا" زمینها رطوبت زیادی دارند، دریافت اطلاعات فقط به سطح زمین محدود می شود. برخی از طول موجهای قابل رؤیت شبیه طول موج آبی از داخل آب بخوبی منعکس می شود و اگر آب صاف باشد، می توان تا عمق چندمتری را مشاهده کرد.

+ نوشته شده در  شنبه بیست و دوم اردیبهشت ۱۳۸۶ساعت 15:19  توسط بهمن  |